STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami




OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(32)
(17)
(3)
(2)
(2)



WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D




STREFA C= 


PROGRAMY DO OBRÓBKI SAMPLI



   Do zabawy z samplami na Commodore wyszło kilkaset programów, ale ja postaram się Wam przedstawić trzy z nich, które używałem swego czasu. Są to : Digi Ripper 1.1, Sample Mon 1.1 oraz 8-Sample Mon 1.2. Wszystkie te programy były sprzedawane przez polską firmę BIW, czyli Biuro Informatyczno-Wydawnicze, a ich autorem był Ghost - Sławomir Skrzyński.

Digi Ripper 1.1

   Program Digi Ripper jest standardowo dołączany do samplera sprzedawanego przez BIW. Po uruchomieniu programu, naszym oczom ukazuje się ekran podzielony na dwie części. Lewa część to pionowy oscyloskop, który daje podgląd na amplitudę sampla. Podczas pracy, jego zawartość bardzo szybko się zmienia, tak więc mamy jedynie ogólny widok. Szczegółowy podgląd uzyskujemy po zatrzymaniu odtwarzania. Można przesunąć okienko nad dowolnie wybrany fragment pamięci i na przykład sprawdzić, czy w tym obszarze nie występują przesterowania amplitudy. Prawą część ekranu zajmują parametry określające zakres odtwarzanej pamięci oraz prędkość odtwarzania. Znajdziemy tutaj też polecenia służące nagrywaniu dźwięku do pamięci oraz drobne narzędzia do edycji (wycinanie bloku, kopiowanie, wyciszanie). Tak przygotowaną muzykę możemy zapisać na dyskietce lub kasecie (również w systemie turbo, gdy moduł Action Replay jest aktualnie podłączony). Ilość opcji, jaką dysponuje ten program, pozwala na zgranie dźwięków do pamięci, ich dokładne przycięcie oraz prostą edycję - kasowanie szumów lub trzasków. Dalszym etapem jest już tylko odpowiednie ich zremiksowanie, ale to zadanie dla innego edytora, gdyż Digi Ripper nie został do tego celu stworzony. Zaletą programu jest to, że pozwala na uzyskanie wysokich częstotliwości próbkowania aż do $90 oraz nagrywanie i odtwarzanie sampli 4-ro bitowych w szerokim zakresie pamięci ($1800-FFFF), choć inne edytory tego typu mogą pomieścić więcej, ale i tak zawsze to dużo. Jako jeden z nielicznych programów potrafi współdziałać z kasetą, co jest niezwykle rzadko spotykane w tej kategorii oprogramowania. Jest przy tym bardzo prosty w obsłudze i wygodnie się go używa. Istotną wadą będzie pewna niedogodność natury sprzętowej - oscyloskop nie potrafi poprawnie wyświetlić obszarów pamięci RAM przykrytych przez pamięć ROM - czyli pomiędzy adresami $A000-BFFF i $D000-FFFF. Jest to kłopotliwe w momencie, gdy sampel kończy się akurat w tym miejscu, a nie jesteśmy pewni jego precyzyjnego zakończenia.

Sample Mon 1.1

   Następny program czyli Sample Mon jest standardowo dołączany do samplera sprzedawanego również przez BIW. Jest to edytor służący do miksowania gotowych zdigitalizowanych dźwięków, przygotowanych wcześniej np. Digi Ripper'em. Ekran podzielony jest na dwie kolumny, z których lewa to układ ścieżek, a prawa to układ pojedyńczych sekwencji. Możemy pomiędzy nimi przełączać się i wnosić poprawki. Program pracuje z samplami 4-ro bitowymi, pozwala na umieszczenie ich w przedziale pamięci $1E00-FFFF przy maksymalnej prędkości $A0. Podobnie jak Digi Ripper współdziała ze stacją dyskietek oraz magnetofonem (także w trybie turbo, gdy Action Replay jest obecny w systemie). Dodatkowo ma opcje do nagrywania dźwięku z samplera, co w pewnych sytuacjach jest bardzo wygodne - odpada konieczność uruchamiania Digi Ripper'a. Istotną zaletą programu jest jego prostota obsługi. Możemy układać paterny w dowolny sposób, w uproszczony sposób dokonywać transponowania dźwięku oraz zapętlać kolejne próbki. Gotową muzykę zapiszemy na nośniku wraz z playerem, który pozwoli ją odtworzyć bez konieczności ładowania edytora do pamięci. Wadą programu, która najbardziej doskwiera jest to, że przy nagrywaniu i późniejszym odtwarzaniu sampla z maksymalną prędkością $A0 usłyszymy niewielkie charczenie. Inną niedogodnością jest nieco mniejszy zakres pamięci, jakim dysponujemy oraz to, iż nie jest możliwe dokładne określenie początku i końca sampla, gdyż program operuje jedynie na starszych bajtach, kompletnie pomijając młodsze. Inaczej mówiąc, super dokładnie przycięte sample mogą nie zabrzmieć tak, jak tego oczekiwaliśmy. Wada ta jest dokuczliwa również przy dokonywaniu zapisu muzyki z samplera do pamięci komputera - nieraz przyjdzie nam kilkukrotnie wsamplowywać ten sam fragment ze źródła dźwięku, nim osiągnie się zadowalający efekt.

8-Sample Mon 1.2

   Program ten jest bardzo podobny do opisywanej powyżej wersji. Odziedziczył wszelkie jego wady oraz zalety. Główna różnica polega na tym, iż ten edytor współpracuje wyłącznie z samplami 8-io bitowymi. Ich odtwarzanie odbywa się poprzez układ Sid lub zewnętrzny przetwornik Covox, co daje zwykle dużo lepszą jakość dźwięku. Warto zaznaczyć iż przy wykorzystaniu najwyższej wartości częstotliwości próbkowania - $A0, charczenie jeszcze bardziej jest słyszalne, niż miało to miejsce w edytorze Sample Mon 1.1. Zmniejszenie prędkości do $A5 lub niżej, eliminuje naszczęście ten przykry efekt akustyczny. Zakres dostępnej pamięci został jeszcze trochę uszczuplony i wynosi $1F00-FFFF. Należy pamiętać, że player jest ścisle powiązany z wyborem urządzenia audio (Sid / Covox), które ustawiliśmy wcześniej, jeszcze przed zgraniem playera na dyskietkę.

   Omówione oprogramowanie pobierzesz stąd (120kB). Jest to oryginalny zestaw, jaki otrzymywało się przy kupnie samplera produkcji Biw. Niestety, do czasów dzisiejszych, nie zachowała się druga strona dyskietki, na której można było znaleźć przykładowe próbki sampli.



Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:



Reiter (Apidya)
9.7.2003
12.8.2003
-
Uncover





DODAJ SWÓJ KOMENTARZ



Instrukcja używania systemu komentarzy    

  1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
    Tagi HTML są nieaktywne.
  2.    
  3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
    Tagi HTML są aktywne. Możesz:

  4.    Możliwość:

    Komenda:

    Przykład:

       a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
       b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
       c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
       d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
       e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
        f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


    Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
    Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
    Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

    Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
    Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP